Bakan Yerlikaya: Hedefimiz büyük balık, hamsilere takılmıyoruz

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, milletvekilleriyle gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarında, suç örgütlerine yönelik yürütülen operasyonlar hakkında detaylar paylaştı. Yerlikaya, “Biz hamsiyle, istavritle uğraşmıyoruz, orkinos yakalamaya çalışıyoruz” diyerek, büyük suç örgütlerine yönelik operasyonların hedefini vurguladı.

Toplantıda, özellikle Interpol tarafından aranan suçluların yakalandıktan sonra turistik Sultanahmet Meydanı’na götürülerek yere diz çöktürülüp ters kelepçe takılırken çekilen görüntülerinin basına servis edildiğini aktaran Yerlikaya bu yolla operasyonun başarısının tüm dünyaya duyurulmak istendiğini kaydetti.

Yerlikaya, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun geçen yıl yaptığı açıklamalara gönderme yaparak, terörle mücadelenin devam ettiğini ve hükümetin terörist sayısıyla ilgili rakamlara odaklanmadığını ifade etti. Ayrıca, son bir yılda Türkiye genelinde PKK / KCK, IŞİD ve sol örgütler tarafından planlanan 151 terör eyleminin engellendiğini açıkladı.

Hürriyet’ten Ebru Karatosun‘un haberine göre, Bakan Yerlikaya’nın, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinin hızlandırılması gerektiğini de sözlerine eklediği toplantıda, Suriyeli sığınmacıların durumuna ilişkin son istatistikler de paylaşıldı. Ege ve Akdeniz bölgelerinde 1 milyonu aşkın Suriyelinin yaşadığı bilgisi verildi.

Toplantıya TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ ile AKP Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül‘ün katılmadığı, eski İçişleri Bakanı ve İstanbul Milletvekili Süleyman Soylu’nun da bulunmadığı bilgisi alındı. Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında elektronik kelepçeliyken yurtdışına kaçan ve ardından ses kayıtları paylaşmaya başlayan Serdar Sertçelik, bazı polislerin Süleyman Soylu, Bekir Bozdağ, Fahrettin Koca, Abdulhamit Gül, Mücahit Arslan ve Hasan Doğan aleyhine ifade verdirmek istediğini ileri sürmüştü.

Yerlikaya’nın bilgilendirme toplantısında esprili bir üslup kullanması ve ceketsiz sunum yapması, milletvekilleri arasında da karışık tepkilere neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir