Cem Garipoğlu’nun Yeni Görüntüleri Ortaya Çıktı

Garipoğlu’nun ölüp ölmediğiyle ilgili soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, şahıs Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna 24 Ekim 2011 tarihinde götürüldü. Başlangıçta F Blok F9 üst blok koğuşuna yerleştirildi. Ancak 1 Aralık 2011’de kendi talebi üzerine F Blok F3 Alt koğuşuna nakledildi.

4 ODA 1 MUTFAK BİR DE AVLU

Garipoğlu’nun koğuşunda 3 yaşam odası, 1 hobi odası, 1 mutfak ve bir avlu bulunuyordu.

Garipoğlu’nun intihar ettiği iddia edilen 9 ve 10 Ekim 2014 tarihlerine ait koğuş giriş çıkış ve iç mekanı gösteren kamera kayıtları adli emanete alındı. Kameralar sadece bölmelere giriş çıkış, koğuş dışı ve iç koridor kısımlarını ile mutfakla bağlantılı olan avluyu gösteriyordu.

ANNE VE BABASIYLA 1 SAATLİK GÖRÜŞME

Garipoğlu, 9 Ekim’de sabah saat 08.11’de yapılan sayımın ardından, Kurban Bayramı nedeniyle anne ve babası ile 1 saatlik açık görüş için saat 10.50’de koğuşundan alındı. Görüş 11.42’de sona ererek Garipoğlu koğuşuna geri götürüldü.

GARDİYANLARIN SORULARINA CEVAP VERDİ

Garipoğlu, 11.42’de koğuşa geri getirildiğinde öğle yemeğini aldı ve bir süre avluda dolaştı. 14.30 civarında tekrar koğuşa geçti ve mazgaldan verilen yemeği aldı. 20.07’de akşam sayımını yaptı. Gardiyanlar gece saat 01.50 civarında koğuş içini kontrol etmek için geldiğinde, Garipoğlu mutfakta bulaşıkları yıkıyordu ve kapıya uzanarak gardiyanların sorduğu sorulara cevap verdi.

TABUREYİ ALDI KAPIYI KAPATTI

Kamera görüntülerine göre, 9 Ekim’i 10 Ekim’e bağlayan gece Garipoğlu, saat 03.09’da 3’üncü bölmenin kapısını tamamen kapattı. Yaklaşık 4 dakika sonra ise koridorda bulunan bir tabureyi aldı.

BAŞINDA POŞETLE YERDE YATAR VAZİYETTE BULUNDU

İnfaz koruma memurları 10 Ekim sabah sayımı için koğuşa geldiğinde Garipoğlu’dan ses gelmedi. İçeri giren gardiyanlar, Garipoğlu’nu 3 numaralı odada, başında poşet, boynunda kırmızı renkli düğümlenmiş naylon çamaşır ipi, üstü çıplak ve altında eşofman bulunur vaziyette yerde yatar halde buldu. Yapılan sağlık kontrolünde Garipoğlu’nun öldüğü anlaşıldı.

2 NUMARALI ODADA DERS KİTAPLARI ÇIKTI

Koğuş içerisinde yapılan incelemelerde, oda içinde yapılan aramada intihar notu ya da şüpheli bir duruma rastlanmadı. 2 numaralı odada ise Garipoğlu’nun yatağı, özel eşyaları bulunuyordu. Detaylı aramalarda burada ders kitapları ve şahsi eşyalar bulundu.

3 NUMARALI ODADA İNTİHAR ETTİ

Garipoğlu’nun intihar ettiği iddia edilen 3 numaralı odada yapılan aramada, boş resim tuvali, boyalar, boş bir ranza ve üstünde bazı eşyalar yer alıyordu.

İNTİHAR NOTUNA ULAŞILMADI

Tüm koğuş detaylı olarak kamera kaydına alınarak arandı. Herhangi bir intihar notuna ulaşılamadı. Aynı zamanda koğuş içerisinde herhangi bir boğuşma, kavga, mücadele bulgusuna da rastlanmadı.

DNA UYUMLU ÇIKTI

Koğuştan ve Garipoğlu’ndan alınan deliller İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü ve Adli Tıp Kurumu’nca incelendi. Koğuştaki ve Garipoğlu’ndan alınan delillerle 2009 yılında cinayetin işlendiği sırada Garipoğlu’ndan alınan özelliklere ait genotipin uyumlu olduğu sonucuna varıldı. Başka bir DNA’ya rastlanmadı.

33 KEZ PSİKOLOG GÖRÜŞMESİ YAPTI

Cem Garipoğlu, ilk kez cezaevine girdiği tarih olan 1 Ocak 2009’dan 10 Ekim 2014’e kadar toplamda 33 kez psikolog görüşmesi ile bireysel görüşme gerçekleştirdi.

KULLANDIĞI ANTİDEPRESANI İPTAL ETTİRMİŞ

Bireysel psikolog görüşmelerine ilişkin tutulan kayıtlarda olumsuz bir duruma da rastlanmadı. Garipoğlu’nun vefat etmeden önce devamlı kullandığı antidepresan da bulunmuyordu. 26 Aralık 2013’te yazdığı dilekçeyle kullandığı antidepresanın iptalini talep ettiği de kayıtlarda yer aldı.

HAPİSTE UZAKTAN LİSEYİ BİTİRDİ, ÜNİVERSİTEYE BAŞLADI

Garipoğlu’nun hapishanedeyken Açık Öğretim Lisesini tamamladı sonra Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü’ne devam etti. Son olarak 1 Ekim 2013’tarihinde hapishanenin eğitim birimince yürütülen faaliyetlere katıldığı kayıtlara geçti.

SİNEMA GÖSTERİMİNE KATILMIŞ

4 Ekim 2013- 30 Aralık 2014 arasında düzenlenen F Bloktaki iş atölyesindeki resim kursu faaliyetlerine katıldı. 10 Mart 2014’te ise eğitim birimi tarafından düzenlenen münazara ve sinema gösterimine de katılan Garipoğlu, aynı tarihte düzenlenen konferans ve 18 Nisan’daki sinema gösterimine de katıldı.

DİN ADAMLARI İLE GÖRÜŞMÜŞ

Garipoğlu’nun hapishanede görevli din adamları ile de görüştüğü ortaya çıktı. Kurum vaizlerinden alınan ifadeler kapsamında bu görüşmelerde de tıpkı psikologlarınki gibi olumsuz bir durumun yaşanmadığı not edildi.

HAFTALIK TELEFON GÖRÜŞMESİNDE ANNE BABASINI ARADI

Garipoğlu, haftalık telefon görüşmelerinde ise sadece anne-babasını aradı. En son intihardan 5 gün önce 6 Ekim 2014’te annesi ile telefonla görüştü. İncelenen son 2 aylık telefon görüşme kayıtlarında da olumsuz duruma rastlanılmadı.

ANNE VE BABASIYLA 1 SAATLİK SIR GÖRÜŞME

Anne ve babası ile 1 saat görüştü. Görüş esnasında kayıtlara göre herhangi bir olumsuz durum bulunmuyordu. 3 kişilik ziyaretçi listesinin 3’üncü ismi de kuzeniydi. Onunla ise 25 Nisan 2014’te görüşmüştü.

O POŞETİ ANNESİ 20 GÜN ÖNCE GETİRDİ

Garipoğlu, intihar ederken başına geçirdiği poşeti, 19 Eylül 2014’te annesi tarafından kendisine verilen eşyalar ile birlikte koğuşa getirdi. İçinde elbise dolu poşetin verildiği anlar kamera kayıtlarıyla da kayıt altına alındı. Boynunda bulunan naylon çamaşır ipini ise 20 Şubat 2014’te aldı. Bu tarihte 2 adet çamaşır ipini talepte bulunarak satın aldığı kantinin fiş kayıtlarından saptandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir